Nahraďte ferrosilicium karbidem křemíku: Průvodce{0}}úsporou nákladů pro ocelárny
Karbid křemíku (SiC) se při výrobě oceli přesunul z okrajové alternativy k běžné částečné náhradě ferosilicia (FeSi). Dodává křemík i uhlík v jednom přídavku -, deoxiduje lázeň, přispívá ke specifikaci uhlíku a generuje exotermickou energii, která zlepšuje účinnost pece. Tato příručka vysvětluje chemii, aritmetiku a praktický zkušební protokol, aby manažer nákupu nebo metalurg závodu mohl vyhodnotit substituci SiC s jistotou -, nikoli s odhadem.
Klíčové věci
Jeden kilogram 90% SiC dodá přibližně 0,63 kg křemíku a 0,27 kg uhlíkudo roztavené lázně - nahradíte dva materiály jedním přídavkem.
Začněte s 30–50% částečnou výměnou křemíkových jednotek FeSi.Úplná náhrada je možná pro oceli s prostým uhlíkem a jakostní výztuže, ale ne pro ultra-nízkouhlíkové-nebo těsné-legované oceli.
Velikost částic řídí rychlost rozpouštění.1–3 mm je obecná-volba pro přidání na pánvi; 10–50 mm hrudky vyhovují praxi konvertoru BOF.
Úspora nákladů závisí na vašem místním cenovém rozpětí FeSi vs. SiC.Na základě čínských domácích cen z konce roku 2025 do poloviny roku 2026 se SiC obchoduje se slevou 8–15 % za ekvivalentní jednotku křemíku.
Sledujte účinnost dezoxidace, konzistenci zachytávání uhlíku-a tekutost struskyv průběhu alespoň 10 ohřevů před úpravou substitučního poměru.

Potřebujete vlastní model nákladů SiC pro váš mlýn?
Zašlete nám svou aktuální spotřebu FeSi, cílové jakosti oceli a dodací cenu - náš technický tým bezplatně vytvoří-analýzu substituce pro konkrétní závod.
E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
1. Chemie: Jak SiC funguje v roztavené oceli
Chcete-li vyhodnotit SiC jako náhradu ferosilicia, začněte tím, co se stane, když vstoupí do lázně. Karbid křemíku se jednoduše nerozpouští -, prochází dvěma po sobě jdoucími termochemickými procesy, které jej odlišují od FeSi.
1.1 Disociace a deoxidace
Při teplotách výroby oceli (~1 600 stupňů) se SiC disociuje. Křemík reaguje přednostně s rozpuštěným kyslíkem (FeO) v lázni:
Si + 2 FeO → SiO₂ + 2 Fe ΔH=−301 kJ/mol Si (exotermní)
Výsledný oxid křemičitý (Si02) se hlásí ke strusce. Protože tato reakce je exotermická, každý kilogram přidaného SiC poskytuje mírný tepelný příspěvek -, což je druhotná výhoda, když je poměr šrotu vysoký nebo je horká{2}}teplota kovu okrajová.
1.2 Rozpouštění uhlíku
Uhlík z SiC se rozpouští v ocelové lázni:
C (z SiC) → [C] v roztavené oceli
To je zásadní rozdíl oproti FeSi: ferosilicia dodává křemíkpouze, zatímco SiC dodává křemík i uhlík. U jakostí oceli se specifikací uhlíku nad 0,10 % tato dvojitá dodávka zjednodušuje praxi přidávání. U jakostí pod 0,06 % C je třeba vzít v úvahu uhlíkový příspěvek z SiC, který může omezit substituční poměr.
1.3 Interakce strusky
Oxid křemičitý vznikající během deoxidace (SiO2) je kyselý. V konvertorové nebo pánvové peci se základní struskou (poměr CaO/SiO₂ typicky 2,5–3,5) může dodatečný SiO2 z SiC posunout zásaditost strusky mírně dolů. To je obvykle benigní při poměrech částečné náhrady (30–50 %), ale mělo by být monitorováno odběrem strusky během zkušební fáze. Když V-poměr strusky (CaO/SiO₂) klesne pod 2,0, odsiřovací kapacita klesá -, což je podmínka, kterou je třeba sledovat, zda vaše zařízení produkuje nízké-třídy síry.
2. Stechiometrie: Co přináší jeden kilogram SiC
Hodnota SiC jako náhrady FeSi spočívá na přímé hmotnostní bilanci. SiC má molekulovou hmotnost 40,1 g/mol (Si=28.1, C=12.0). V čistém SiC je křemík 70,0 % hmotnosti a uhlík 30,0 %.
Metalurgická-třída SiC není čistá -, zbytek zahrnuje volný uhlík, oxid křemičitý a minoritní oxidy. Níže uvedená tabulka ukazuje efektivní dodaný křemík a uhlík na kilogram pro dvě běžné jakosti.
| Stupeň SiC | Čistota SiC (hmot. %) | Dostupný Si (kg/kg) | Dostupné C (kg/kg) | Typický volný C (hmot. %) | Typický Si02 (hmotn. %) |
|---|---|---|---|---|---|
| SiC 88 % | Větší nebo rovno 88 | ≈ 0.62 | ≈ 0.26 | Menší nebo rovno 5,0 | Menší nebo rovno 5,0 |
| SiC 90 % | Větší nebo rovno 90 | ≈ 0.63 | ≈ 0.27 | Menší nebo rovno 3,0 | Menší nebo rovno 3,5 |
Dostupné Si a C jsou teoretická maxima založená na stechiometrii (Si=28.1 / 40.1=70.0 %; C=12.0 / 40.1=30.0 %) vynásobená čistotou SiC. Skutečná regenerace v lázni závisí na praxi přidávání, stavu strusky a míchání - typicky 85–95 % pro křemík a 80–90 % pro uhlík v dobře{10}}kontrolovaném přidávání v pánvi. Zdroj: molekulární data SiC ze standardní referenční databáze NIST; rozsah nečistot na GB/T 2480-2022.
Praktické srovnání:K dodání 1,0 kg křemíku do lázně potřebuje závod přibližně 1,59 kg 90% SiC (za předpokladu 100% teoretického výtěžku) oproti přibližně 1,33 kg FeSi75 (75% Si). Cesta SiC přidává zhruba 0,43 kg uhlíku ve stejnou dobu -, což může snížit nebo odstranit potřebu samostatného přidávání rekarbonizátoru. Čistá ekonomika závisí na tom, zda váš proceschceten uhlík.
3. Výběr jakosti: SiC 88 % vs. SiC 90 %
Volba mezi 88 % a 90 % SiC není jen otázkou čistoty -, ovlivňuje předvídatelnost výtěžnosti, objem strusky a konzistenci zachycování uhlíku-z tepla do tepla.
| Kritérium | SiC 88 % | SiC 90 % |
|---|---|---|
| Cena za tunu (orientační Q2 2026, FOB Čína) | Snížit o ~5–8 % | Základní linie |
| Konzistence obnovy křemíku | Dobrý; ±3% možná odchylka | Lepší; ±1,5 % typicky |
| Obsah volného uhlíku | Menší nebo rovno 5,0 % | Menší nebo rovno 3,0 % |
| Vliv objemu strusky | Mírně vyšší (více SiO₂ a oxidů z nečistot) | Spodní |
| Doporučená aplikace | Výztuž (GB 1499.2), válcovaný drát, konstrukční díly, nízkolegovaná deska | Potrubí ocel, studená-kvalita, automobilový plech, kvalitní-kritická tepla |
| GB/T reference | GB/T 2480-2022, černý SiC, hutní jakost | GB/T 2480-2022, černý SiC, hutní jakost |
Ceny jsou orientační a liší se podle objemu objednávky, smluvních podmínek a místa určení zásilky. ZhenAn International poskytuje SGS-certifikované testy šarže s každou zásilkou. Ve srovnání s ferosiliconem (GB/T 2272-2020, nejčastěji FeSi75 obsahující 72–80 % Si) nabízí SiC výhodu dvojí funkce při nižších nákladech na ekvivalentní křemíkovou jednotku ve většině tržních podmínek.
4. Velikost částic a kinetika absorpce
Velikost částic není druhotným detailem -, určuje, jak rychle se SiC rozpouští, kde v peci reaguje a zda se jemné částice ztrácejí v-plynu, než se dostanou do lázně. Vztah je přímý: menší částice se rozpouštějí rychleji, ale jsou náchylnější ke ztrátě prachu; větší částice přežívají déle ve vrstvě strusky, ale rozpouštějí se pomaleji.
| Rozsah velikostí | Doba rozpuštění* | Nejlepší aplikace | Klíčové riziko |
|---|---|---|---|
| 0–1 mm | < 10 seconds | Pánvová pec, s argonem-míchaným, uzavřený systém přidávání | Pokuty ztracené při extrakci-plynu před vstupem do lázně |
| 1–3 mm | ~15–30 sekund | Pánvová pec (univerzální); nejpoužívanější | Přijatelná ztráta prachu, pokud je přidána ve správné hloubce trysky |
| 3–10 mm | ~30–90 sekund | přidání konvertoru BOF; naběračka za slabého míchání | Neúplné rozpuštění, pokud se přidá pozdě za tepla |
| 10–50 mm | >90 sekund | Konvertor BOF (přídavek hrudek se šrotem nebo horkým kovem) | pomalejší rozpouštění; zajistěte přidání na začátku úderu |
*Přibližná doba rozpouštění v lázni o teplotě 1 600 stupňů za mírného míchání argonu. Skutečná doba se mění s teplotou lázně, hloubkou strusky, intenzitou míchání a čistotou SiC. Zdroj: Technická literatura Fiven ASA o metalurgickém SiC SIKA®; Poznámky k aplikaci Miller and Company LLC.
Obecné-doporučení je1–3 mmpro přídavky pánvové pece. Poskytuje funkční rovnováhu rychlosti rozpouštění a regenerace. Závody přidávající SiC do konvertorů BOF by měly používat10–50 mmhrudkovitý materiál a přidejte jej se šrotovou vsázkou nebo na začátku foukání kyslíku, aby se zajistilo úplné rozpuštění před odpichem.
5. Krok-protokol výměny{2}}kroků
Přechod z FeSi na SiC není jednorázová-substituce -, je to kalibrovaný proces. Níže uvedený protokol je založen na postupech ověřených v mnoha čínských ocelárnách a v souladu s doporučeními Miller and Company LLC a Fiven ASA.
Krok 1: Sběr výchozích dat (1 týden)
Než provedete jakoukoli změnu, zaznamenejte si alespoň 20 po sobě jdoucích náběhů pomocí vašeho aktuálního cvičení pouze FeSi-:
Hmotnost přídavku FeSi na teplo (kg)
Kohoutkový křemík a uhlík (průměr a standardní odchylka)
Míra regenerace křemíku: (Si v závitové oceli – Si ve šrotu/žhavém kovu) ÷ přidaný Si
Zásaditost strusky (CaO/SiO₂) po přidání
Konečný obsah kyslíku (ppm)
Krok 2: Zkouška částečného nahrazení (30 %, minimálně 10 ohřevů)
Vyměňte 30 % křemíkových jednotek FeSi za křemíkové jednotky SiC. Vypočítejte hmotnost přísady SiC jako:
Přídavek SiC (kg)=nahrazen křemíkem FeSi (kg) ÷ (čistota SiC × 0,70)
Příklad: Závod přidá 200 kg FeSi75 na teplo (150 kg Si). Výměna 30 % křemíkových jednotek (45 kg Si) za 90 % SiC vyžaduje: 45 ÷ (0,90 × 0,70)=71.4 kg 90 % SiC. Snižte přídavek FeSi na 200 − (45 ÷ 0,75)=140 kg. Čistý přídavek činí 140 kg FeSi75 + 71.4 kg 90 % SiC.
Krok 3: Měřítko na 50 % (minimálně 10 ohřevů)
Pokud 30% zkouška ukazuje přijatelnou výtěžnost křemíku (v rozmezí ±5 % výchozí hodnoty) a nárůst uhlíku-je stabilní, zvyšte náhradu na 50%-křemíkové jednotky. Sledujte stejné parametry plus distribuci koncových bodů uhlíku-.
Krok 4: Optimalizace a standardizace
Po ověření na 50 % se rozhodněte, zda tento poměr zachovat nebo zvýšit na základě uhlíkové tolerance dané třídy oceli. Zdokumentujte standardní pracovní postup (SOP) s cílovými přídavnými hmotnostmi, sledem přidávání (při zahřívání pro přidání SiC) a přijatelnými tolerančními pásmy pro křemík a uhlík.
6. Monitorování výkonu pece během přechodu
Během zkušební fáze sledujte tři indikátory na teplo:
| Indikátor | Co měřit | Přijatelný rozsah během zkušebního období | Červená vlajka |
|---|---|---|---|
| Účinnost dezoxidace | Konečný obsah kyslíku (ppm) vs. výchozí hodnota | ±10 % výchozího průměru | Kyslík > 20 % nad základní linií pro 3+ po sobě jdoucích ohřevů |
| Karbonová stabilita | Směrodatná odchylka výčepního uhlíku napříč zkušebními ohřevy | V rámci 120 % výchozí hodnoty σ | Uhlíkové překmity za horním spec. limitem v jakémkoli horku |
| Tekutost strusky | Vizuální hodnocení + poměr CaO/SiO₂ ze vzorku strusky | V-poměr > 2,0; žádná tvorba lebky na hrábě na strusku | V-poměr klesne pod 1,8 nebo se struska jeví jako viskózní/lepkavá |
Tyto prahové hodnoty jsou konzervativní výchozí body. Každý závod by se měl přizpůsobit na základě svých specifických jakostí oceli a praxe pece.
7. Cenový rámec: Porovnání FeSi a SiC na ekvivalentním základě
Nejčastější chybou v porovnání nákladů je přímé srovnání ceny za tunu FeSi vs. SiC. Toto srovnání nemá smysl, protože materiály dodávají různá množství křemíku na tunu. Správná metrika jenáklady na kilogram křemíku dodaného do vany, upraveno pro zotavení.
| Parametr | FeSi75 (GB/T 2272-2020) | SiC 90 % (GB/T 2480-2022) |
|---|---|---|
| Obsah křemíku (hmot. %) | 72–80 % (použijte 75 % nominální hodnoty) | 63 % dostupného Si (90 % × 0,70) |
| Typická regenerace Si v pánvi | 90–95% | 85–92% |
| Efektivní dodaný Si (kg na 100 kg materiálu) | ~67,5–71,3 kg | ~53,6–58,0 kg |
| Další výhoda | Žádný | ~24–27 kg uhlíku na 100 kg (může snížit/eliminovat rekarbonizátor) |
| Exotermický příspěvek | Mírný | Vyšší (Si + C oba oxidují exotermicky) |
Rychlosti regenerace jsou orientační a závisí na praxi přidávání, stavu strusky a míchání. Každá rostlina by měla během zkušební fáze měřit své vlastní zotavení. Uhlík z SiC může kompenzovat spotřebu rekarbonizátoru (typicky ropný koks nebo grafit); zahrňte tento offset do svého nákladového modelu, pokud je to možné.
8. Běžná úskalí a jak se jim vyhnout
Výměna 100 % FeSi při prvním pokusu.SiC přidává uhlík. Pokud se vaše třída oceli blíží horní hranici uhlíku, úplná náhrada může způsobit-nestandardní{2}}teploty. Začněte na 30 % a zvyšte pouze v případě, že koncové-body uhlíku zůstanou v toleranci.
Ignorování velikosti částic.Při použití jemných částic 0–1 mm v otevřené naběračce bez uzavřeného krmení hrozí ztráta 20–30 % materiálu na odplyn-. Přizpůsobte velikost částic vašemu přídavnému zařízení.
Vynechání výpočtu-bilance uhlíku.Každý kilogram 90% SiC přidá do lázně zhruba 0,27 kg uhlíku. Pokud vaše základní praxe FeSi zahrnuje samostatný přídavek rekarbonizátoru, přepočítejte před zkouškou celkový uhlíkový rozpočet.
Bez odběru strusky během přechodu.Dodatečný Si02 z deoxidace SiC snižuje zásaditost strusky. Pokud V-poměr příliš klesne, odsíření trpí. Odeberte vzorek strusky po 5 a 10 zkušebních ohřevech.
Výběr dodavatele pouze podle ceny.Kvalita SiC se mezi výrobci výrazně liší. Nízká-čistota materiálu s vysokým obsahem volného uhlíku nebo SiO₂ bude poskytovat nekonzistentní regeneraci a může vnášet nežádoucí prvky. Trvejte na certifikátech SGS nebo BV specifických pro šarži.
9. Výběr dodavatele: Co by měli manažeři nákupu ověřit
Když získáváte SiC metalurgické{0}}třídy pro výrobu oceli, hodnoťte dodavatele podle těchto pěti kritérií:
| Kritérium | Proč na tom záleží | ZhenAn International |
|---|---|---|
| Certifikace ISO 9001:2015 | Zajišťuje řízení procesů, sledovatelnost šarží a systém řízení kvality | Certifikováno |
| Test třetí strany{0}} na zásilku | SGS, BV nebo ekvivalentní laboratorní zpráva potvrzující obsah SiC, volný C, vlhkost, Al, S, N | Standardní zásilky testované SGS- |
| Roční výrobní kapacita | U dodavatelů nad 50 000 MT/rok je pravděpodobnější, že si udrží konzistentní-k-sérii | 150,000+ MT přes dvě základny (30 000 m²) |
| Exportovat záznam trasy | Referenční přístavy, zkušenosti s nakládáním kontejnerů, osvědčení o původu, znalost Incoterms | Obsluhované země: 100+ |
| Přístup k továrnímu auditu | Dodavatel vítá-návštěvy na místě a poskytuje-produkční data v reálném čase | Otevřené-zásady továrny; návštěvníci vítáni |
Společnost ZhenAn International Co., Limited - se sídlem v Huafu Commercial Center, okres Wenfeng, Anyang City, provincie Henan, Čína - dodává ferosilicium a karbid křemíku do závodů ve více než 100 zemích od roku 1994. Kontaktujte náš technický tým a prodiskutujte vaši konkrétní jakost oceli a profil spotřeby.
Často kladené otázky
Může karbid křemíku zcela nahradit ferosilicium při výrobě oceli?
Karbid křemíku může částečně nahradit ferosilicia ve většině operací EAF a BOF konvertorů. Vzhledem k tomu, že SiC dodává křemík i uhlík současně, je úplná výměna proveditelná pouze tehdy, když uhlíková specifikace třídy oceli pojme další uhlíkový vstup. V praxi je doporučeným výchozím bodem 30–50% částečná substituce. Mlýny vyrábějící nízko-uhlíkové nebo ultra{6}}nízkouhlíkové-třídy by si měly ponechat část svého ferosilicia pro nezávislou kontrolu křemíkového ořezu. Úplná náhrada byla ověřena v několika čínských závodech na výrobu konvertorové oceli pro obyčejné uhlíkové konstrukční oceli (ekvivalenty Q235, Q345), ale každá továrna by měla před provedením provést svůj vlastní zkušební protokol.
Kolik nákladů může ocelárna ušetřit přechodem na karbid křemíku?
Úspora nákladů závisí na třech proměnných: místním rozpětí spotových cen mezi ferosiliciem (FeSi75, GB/T 2272-2020) a metalurgickým-kovem SiC, dopravou a mírou obnovy křemíku v závodě. Na základě podmínek čínského domácího trhu od konce{19}}2025 do poloviny roku 2026 se SiC obecně obchoduje s 8–15% slevou na ekvivalentní jednotku křemíku ve srovnání s FeSi75. Výrobna spotřebovávající 500 MT FeSi ročně, která převádí 40 % svých křemíkových jednotek na 90 % SiC, by mohla zaznamenat roční snížení materiálových nákladů v rozsahu 40 000 – 80 000 USD, v závislosti na podmínkách nákupu. Závody by měly vypočítat úspory pomocí svých skutečných dodaných nákladů na kilogram křemíku, nikoli na tunu materiálu. Vyžádejte si od našeho technického týmu tabulku nákladového modelu pro vaši konkrétní operaci.
Je karbid křemíku vhodný pro všechny ocelárny a typy pecí?
Karbid křemíku je nejvíce použitelný v elektrických obloukových pecích, bazických kyslíkových pecích a rafinačních stanicích v pánvových pecích - všude tam, kde je součástí procesu deoxidace i přidávání uhlíku. Je méně vhodný pro: (a) ultra-nízkouhlíkové-třídy oceli, kde by uhlík z SiC vyžadoval delší oduhličení; (b) indukční pece tavící šrot s těsnými stropy-prvků, protože čistota SiC musí být ověřena na teplo; a (c) nerezová ocel a vysoce legované-třídy, kde jsou specifikace křemíku úzké a nezávislá regulace uhlíku je kritická. Pro většinu výroby obyčejné uhlíkové, nízkolegované-a výztužné-oceli je SiC životaschopnou částečnou náhradou.
Která třída SiC je lepší pro výrobu oceli: 88 % nebo 90 %?
SiC 88 % (v souladu s GB/T 2480-2022 pro metalurgický-černý karbid křemíku) je ekonomičtější volbou na tunu a je adekvátní pro armaturu, válcovaný drát a konstrukční části, kde jsou přijatelné malé odchylky nečistot. SiC 90 % poskytuje vyšší výtěžnost křemíku na přidaný kilogram, nižší zbytkový Al₂O₃ a volný uhlík a předvídatelnější chování při rozpouštění -, díky čemuž je vhodnější pro vyšší-hodnoty jakosti, jako je ocel za studena{11}}, ocel pro potrubí nebo automobilový plech. Mnoho závodů využívá 88 % na tavení armatury a konstrukčních tavenin a 90 % si rezervuje na tepla kritická pro kvalitu. Rozhodnutí by mělo být založeno na tolerančních pásmech křemíku a uhlíku vaší cílové oceli a ceně za kilogram využitelného křemíku.
Jakou velikost částic karbidu křemíku by měla ocelárna používat?
Velikost částic přímo určuje rychlost rozpouštění a účinnost regenerace. Tři společné kapely:0–1 mm- ultrajemné, rozpouští se během několika sekund; vhodné pro přidávání do pánví s uzavřeným plněním a odpovídajícím odsáváním prachu (riziko: jemné částice se ztrácejí do-plynu).1–3 mm- obecná-hodnota; vyrovnává rychlost rozpouštění (~15–30 sekund v míchané lázni o teplotě 1 600 stupňů) proti ztrátě prachu. Toto je nejrozšířenější velikost v provozech pánvových pecí.10–50 mm- hrubší hrudky pro přidání konvertoru BOF; pomalejší rozpouštění zabraňuje předčasné oxidaci ve vrstvě strusky. Výběr by měl být ověřen v malém-zkušebním závodě měřícím obnovu křemíku 2, 5 a 10 minut po-přidání.
Jak by měl manažer nákupu hodnotit dodavatele karbidu křemíku?
Hodnotit podle pěti kritérií: (1)Certifikace ISO 9001:2015- ověřuje řízení procesu a sledovatelnost dávek; (2)zprávy o testech třetích-stran(SGS, BV nebo ekvivalent) potvrzující obsah SiC, volný uhlík, vlhkost a klíčové nečistoty (Al, S, N) na zásilku; (3)výrobní měřítko- dodavatelé s roční kapacitou vyšší než 50 000 MT si s větší pravděpodobností udrží konzistentní-od{4}}množství; (4)exportovat záznam trasy- referenční porty, fotografie nakládky kontejnerů, osvědčení o původu; (5)on{0}}schopnost auditu webu- zda dodavatel vítá návštěvy továrny. ZhenAn International splňuje všech pět: certifikaci ISO 9001:2015, zásilky testované SGS-, roční kapacitu 150000+ MT ve dvou výrobních základnách, export do 100+ zemí a politiku otevřeného závodu-.

Spusťte svou zkušební substituci SiC s technickou podporou
Sdělte nám svůj typ pece, aktuální spotřebu FeSi, cílové třídy oceli a roční tonáž. Během jednoho pracovního dne vám zašleme-nákladový model konkrétního závodu, doporučený stupeň SiC a velikost částic a zkušební protokol -.
E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805
Reference
GB/T 2480-2022 - Konvenční brusivo - Karbid křemíku. Úřad pro normalizaci v Číně. https://www.codeofchina.com/standard/GBT2480-2022.html (vstup 2026-08-06)
GB/T 2272-2020 - Ferrosilicon. Úřad pro normalizaci v Číně. https://www.chinesestandard.net/PDF.aspx/GBT2272-2020 (vstup 2026-08-06)
Fiven ASA - "Využití karbidu křemíku v ocelářském průmyslu." https://www.fiven.com/markets-applications/metalurgy/ocel-průmysl/ (vstup 2026-08-06)
Miller and Company LLC - "Brikety a karbid křemíku pro ocelářský průmysl." https://www.millerandco.com/briquettes-a-karbid-křemíku{7}}pro--ocelářský-průmysl/ (přístup 2026-08-06)
Standardní referenční databáze NIST - Molekulární data karbidu křemíku (molární hmotnost 40,096 g/mol, Si 28,0855, C 12,011). https://en.wikipedia.org/wiki/Silicon_carbide (vstup 2026-08-06)
Li, H. - "Aplikace SiC při výrobě konvertorové oceli." Atlantis Press. https://download.atlantis-press.com/article/25854169.pdf (přístup 2026-08-06)
Původní článek: "How to Replace Ferosilicon with Silicon Carbide|Cost-Saving Guide for Steel Plants." ZhenAn International. https://www.met
Všechny obrázky, standardy a reakční rovnice byly k datu aktualizace ověřeny podle citovaných zdrojů. Cenová rozpětí jsou orientační a vycházejí z tržních podmínek v Číně od konce roku 2025 do poloviny roku 2026, jak uvádí SunSirs a Intratec; skutečná cena je předmětem smluvního jednání. Pokud zjistíte chybu, kontaktujte náš technický tým, abychom ji mohli opravit.

