Feromangan se nakupuje a prodává s obsahem manganu, takže obchodní označení jako Mn 70 je spíše smluvním prohlášením o chemickém složení než marketingovým označením. Cenové nabídky indického trhu ze dne 12. května 2025 poskytují kupujícím praktický referenční bod: feromangan Mn 70 byl ohodnocen na nejnižší hodnotu 73 000 Rs./metrická tunu a nejvyšší hodnotu 73 500 Rs./metrická tunu v Durgapuru i Raipuru, což je rozpětí zhruba 0,7 % mezi těmito dvěma klastry. Toto úzké pásmo ukazuje spíše na vyváženou pozici místní nabídky než na problémový nebo přehřátý trh.
Proč je Mn 70 referenční třídou v Indii
Durgapur a Raipur leží v nejhustším pásu indické oceli a feroslitiny, kde výrobci vysokých-a elektrických-pecí spotřebovávají vysoko-uhlíkový feromangan jako deoxidátor a nosič manganu. Protože domácí zdroje manganové rudy jsou omezené, jsou hutě závislé na dovážené rudě, převážně z Jižní Afriky, Austrálie a Gabonu, a na převládajícím tarifu průmyslové energie. Oba vstupy posouvají cenové dno více než sentiment mlýna. Když se náklady na vykládku rudy zvyšují nebo jsou revidovány tarify, nejprve se posunou kotace Mn 70; když jsou dodávky rudy těžké, kotované pásmo se zužuje a kupující získávají prostor pro vyjednávání.
Složení vysoce-uhlíkového feromanganu
Specifikace dodávané do Indie a do vývozních destinací jsou obvykle psány jako minimum manganu plus stropy pro křemík, uhlík, fosfor a síru. Typické řady tavicích zařízení vypadají takto:
| Parametr | Řádek 1 | Řádek 2 | Řádek 3 | Řádek 4 |
|---|---|---|---|---|
| Mn | 60 % min | 65 % min | 55 % min | 60 % min |
| Si | 14 % min | 16 % min | 22 % min | 28 % min |
| C | 2,50 % max | 2,00 % max | 0,50 % max | 0,10 % max |
| P | 0,30 % max | 0,25 % max | 0,20 % max | 0,20 % max |
| S | 0,03 % max | 0,02 % max | 0,02 % max | 0,02 % max |
Řádky s maximy uhlíku 0,50 % a 0,10 % popisují spíše středně-uhlíkový a-uhlíkový feromangan než vysoce-uhlíkový materiál. Samotné číslo manganu proto nikdy nedefinuje produkt; sloupce uhlíku a křemíku se musí vždy odečítat vedle něj. Některé specifikace také povolují fosfor v maximálním množství 0,15 % nebo 0,10 % tam, kde tavárna vyrábí oceli s nízkým-fosforem.
Jak Mn 70 mapuje podle publikovaných standardů
ASTM A99 pokrývá feromangan jako řadu specifikací a GB/T 3795-2014 definuje označení feromanganu široce používaná na čínských exportních dokumentech; doprovodný přídavek silikomanganu je definován v GB/T 4008-2008. Nabídka napsaná jednoduše jako „Mn 70“ sama o sobě není standardním označením – uvádí minimální hladinu manganu, která musí být spárována s limity pro ostatní čtyři prvky. Kupující, kteří porovnávají nabídky z různých hutí, by si měli vyžádat úplný chemický certifikát, spíše než přijmout zkratku, protože dvě nabídky, obě nazvané Mn 70, se mohou lišit o více než 1 % uhlíku a o řádovou velikost zbytkového křemíku.
Dodaná forma, balení a kontrola
Vývozní šarže jsou běžně baleny v 1 MT big bagech a inspekční certifikát vydává buď nezávislá zkušební instituce třetí strany, nebo výrobní závody v závislosti na podmínkách dohodnutých ve smlouvě. Při vyjednávání si zaslouží pozornost tři klauzule. Nejprve by měla být pojmenována metoda odběru vzorků a použitá laboratoř, protože výsledky manganu a síry se liší podle přípravy vzorku. Za druhé, rozsah velikosti hrudek by měl být zapsán do specifikace a potvrzen na certifikátu, protože pokuty ovlivňují regeneraci v pánvi. Za třetí, cenový základ -, ať už je cenová nabídka ze závodu, FOB nebo doručena do indického přístavu -, vysvětluje většinu rozdílů mezi dvěma zdánlivě podobnými čísly, zejména když je doprava a manipulace v přístavu nestálá.
Co hýbe indickým cenovým pásmem
Většinu pohybu v indických kotacích vysvětlují tři hybatelé: cena dovážené manganové rudy, průmyslové tarify za elektřinu v hutích a domácí produkce oceli. Ruda a elektřina určují minimální náklady, zatímco míra výroby oceli určuje tah poptávky. Protože Durgapur i Raipur uváděly 12. května 2025 stejné pásmo 73 000 až 73 500 Rs./metrická tuna, trh v tu chvíli mezi oběma centry stagnoval -, což byl neobvykle jasný signál, že žádná z lokalit nemá výhodu v nákladech nebo dostupnosti.
Často kladené otázky
Q:Je Mn 70 stejný jako-vysokouhlíkový feromangan?
A: Ne sama o sobě. Mn 70 uvádí minimum manganu; o rodině (s vysokým, středním nebo nízkým obsahem uhlíku) rozhoduje limit uhlíku, který se pohybuje v rozmezí od 2,50 % max dolů do 0,10 % max přes výše uvedené řádky.
Q:Proč Durgapur a Raipur uváděly stejnou cenu 12. května 2025?
Odpověď: Obě střediska byla ohodnocena na 73 000 Rs/metrickou tunu a 73 500 Rs/metrickou tunu pro Mn 70, což ukazuje na vyváženou regionální nabídku bez příplatku za přepravu nebo dostupnost mezi nimi.
Q:Jaké normy platí pro feromanganovou smlouvu?
Odpověď: ASTM A99 pokrývá rodinu feromanganu, GB/T 3795-2014 definuje exportní označení používaná v čínské dokumentaci a GB/T 4008-2008 platí pro silikomangan, kde je tento přídavek také dodáván.
Q:Jaké limity síry a fosforu by měly být specifikovány?
A: 0,03 % S max s 0,30 % P max je typické pro hrubší druhy manganu, utažení na 0,02 % S s 0,20 % až 0,25 % P pro čistší třídy a na 0,15 % nebo 0,10 % P max pro výrobu oceli s nízkým -fosforem.
Q:Jak se feromangan balí a certifikuje pro export?
Odpověď: Standardní praxí je 1 MT velkých vaků s certifikátem vydaným nezávislou třetí-partnerskou zkušební institucí nebo výrobním závodem podle dohodnutých smluvních podmínek.
Q:Lze uvedenou cenu Rs./metrická tuna přímo porovnat s nabídkou FOB?
Odpověď: Ne. Indické domácí cenové nabídky jsou z-závodu nebo jsou dodávány v rámci klastru, zatímco exportní nabídky jsou uváděny FOB nebo CIF. Než budou tato dvě čísla srovnatelná, je třeba sečíst náklad, manipulaci v přístavu a clo.

